Ochrana a starostlivosť o hodvábne kravaty

uloženie, ošetrovanie a čistenie hodvábnych kravát

Predstavme si že by sme robili uzly nohaviciach od obleku niekoľkokrát týždenne, výsledok by bol určite veľmi zaujímavý. Dokonca aj ich pravidelné žehlenie prispieva k ich opotrebeniu. Ale, hodvábna viazanka (kravata) znesie viazanie uzlov typu Windsor bez nejakých problémov – niekedy dokonca niekoľko rokov.

Minimálna starostlivosť o vaše kravaty bude predlžovať ich životnosť.

To najdôležitejšie je vždy rozviazať vašu kravatu po jej „použití". Než uložíte kravatu do šatníka je vhodné obtočiť ju okolo ruky a nechať ju „odležať" cez noc. Stopy po uzle a prípadné pokrčenia sa obyčajne vyrovnajú. Ak nie, tak stačí trochu horúcej pary zo žehličky, ale pozor iba naparovať nie žehliť!!! V prípade ak skutočne potrebujete viazanku žehliť, nikdy ju nežehlite na priamo. Odporúča sa viazanku prekryť látkou z čistej bavlny alebo ľanu a takto žehliť. Žehlíme na 1bodke, resp. pri čo najnižšej teplote. Žehličku nikdy nepritláčame, inak by sme poškodili hodvábne vlákna viazanky. Naj ideálnejšie riešenie je dať si viazanku odborne vyčistiť a vyžehliť v čistiarni.

Pokiaľ máme zhúžvané rohy na konci kravaty, stačí keď žehličkou nastavenou na naparovanie niekoľko krát prejdeme okolo, tak aby para „zasiahla" tieto rohy. Vložka vo viazanke sa teplotou a vlhkom narovná. Kravata by mala však visieť, ideálne na vešiaku na kravaty. V prípade ak si netrúfame na prácu so žehličkou je možné vytvoriť si naparovanie pomocou horúcej vody vo vani. Táto vytvára paru, ktorá má podobný účinok ako naparovanie žehličkou. Týmto spôsobom môžeme „vyrovnať" aj nohavice z obleku alebo sako.

Tak isto je vhodné občas skontrolovať, či sa nám na viazanke neobjavili nitky, ktoré vytŕčajú. Ak áno, je dobré ich odstrihnúť, aby nedochádzalo k „vytrhnutiu", čím by sa narušila celková štruktúra viazanky. Týka sa to najmä kravát so Jacquardovym vzorom. Veľmi náchylné na poškodenie sú jednofarebné hodvábne viazanky, tieto treba častejšie ako iné kontrolovať a ošetrovať.

Uskladnenie viazanky :
Zásadne, sa viazanka odkladá či už v horizontálnej polohe (uložená v zásuvke preložená na polovicu) alebo môže byť zavesená na vešiaku. Jediná výnimka je pri pletených kravatách. Tieto musia byť bezpodmienečne uložené v horizontálnej polohe inak by mohlo dôjsť ku ich „vyťahaniu".
Najlacnejšia metóda ako uložiť kravatu je zavesiť ju na priečku vešiaka. Avšak takáto metóda je nepraktická z dôvodu neprehľadnosti. Obyčajný vešiak má tiež nevýhodu z dôvodu zosunutia sa viazanky, nakoľko drevo, umelá hmota alebo kov nedokážu „udržať" kravatu.

Riešením sú vešiaky na kravaty !!! Jedná sa o špeciálne upravené vešiaky, ktoré sú zvyčajne z kovu a ich ramienka sú pogumované. Toto zabezpečuje, že viazanka zostane na svojom mieste aj pri častom vyberaní vešiaka. Vešiak na kravaty máme v našej ponuke na... 

Pokiaľ patrí kravata k nášmu dennodennému doplnku, máme ich zvyčajne viac. Tu sa odporúča mať aj viac vešiakov na kravaty. Kravaty máme potom zoradené napríklad tak, že jeden vešiak obsahuje kravaty s pásikom, jeden s károm alebo vzorom a jeden je určený na jednofarebné viazanky.
Na jeden vešiak sa vojde 21 kravát, čiže pokiaľ máme 3 tak so 63 kravatami na vešiakoch sa dokážeme hravo zladiť na akúkoľvek príležitosť.

A ešte jedna rada na záver. Kravata, tak isto ako košele a obleky musia „dýchať" preto je vhodné nemať preplnenú skriňu a veci mať natlačené na seba. Ak sa tomu nedá vyhnúť, je vhodné aspoň raz za mesiac ich prevetrať a to tak, že ich zavesíme voľne napríklad na balkón na pár hodín. Dosiahneme tým, že vzduch, ktorý prúdi okolo „nadýcha" naše oblečenie a my budeme mať oveľa lepší pocit, keď si ho oblečieme.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

*