Písmeno B

Bavlna

Bavlna je jedna z najvšestrannejších a najobľúbenejších látok.

Patrí k tradičným materálom, a na výrobu odevov sa používa už celé stáročia. Bavlna je prírodný materiál, ktorý sa vyrába stáčaním dlhých vlákien obaľujúcich semená bavlníka. Tieto vlákna majú rôznu dĺžku a hrúbku, vyznačujú sa dobrými absorbčnými vlastnosťami, a to všetko robí z bavlny mäkký a príjemný materiál, ktorý sa dobre nosí. Najkvalitnejšie bavlnené látky, napríklad indická a egyptská bavlna, sa vyrábajú z najdlhších a najjemnejších vlákien. Bavlnené látky sa líšia hmotnosťou a kvalitou. Ich škála siaha od ľahučkých, voľne tkaných priesvitných materiálov, až po ťažké látky s vlasom, ako napríklad zamat.

S bavlnenými vláknami sa často kombinujú iné vlákna, ako napríklad hodvábne, polyesterové, vlnené a pod., čím vznikajú trvanlivé zmesové tkaniny. 

Mnohé nekrčivé látky nenáročné na údržbu sú zmesou bavlnených a syntetických vlákien. Bavlnené látky sa využívajú v odvnej tvorbe, ale ja na výrobu posteľnej bielizne, látky na čalúnenie, závesy a iné doplnky do domácnosti.

Skúška krčivosti:

Skôr ako neakú látku kúpite, skúste jej odolnosť voči krčeniu. Pokrčte v ruke kúsok látky, uvoľnite a sledujte, ako sa pokrčila a ako rýchlo sa vyrovnáva. 

Najbežnejšie bavlnené látky:

Džerzej - Patrí medzi úplety. Kvalitný džerzej má jemné očká, je splývavý a nekrčí sa. Šije sa z neho športové oblečenie, šaty a tričká.

Kanafas - Ľahká a silná látka s plátnovou väzbou a pravidelným štvorčekovým vzorom. Používa sa na výrobu blúzok, sukní, detského oblečenia. Veľmi populárny je pri výrobe obrusov a retro závesov na chalupy. Ideálny na vytvorenie vidieckeho štýlu.

Chambray - Ľahká až stredne ťažká bavlnená látka. Príjemná na nosenie. Využíva sa hlavne na výrobu košieľ a detského oblečenia. V súčastnosti sa bavlnené vlákno upravuje, aby dosiahlo čo najnižšiu krčivosť a nenáročnosť na údržbu.

Popelín - Jemná až stredne ťažká látka s výrazným priečnym vláknom. Látka je poddajná a výborne saje. Využíva sa hlavne na výrobu košieľ, blúzok a šiat.

Indická bavlna - Ľahká látka, tkaná z pásov striedavo z krepovaných a rovných nití. Využíva sa na výrobu košiel, letných šiat a detských odevov.

Mušelín - Zmesová alebo čisto bavlnená látka má riedku plátnovú väzbu. Používa sa na výrobu podšívok, na záclony, alebo na skúšobné šitie.

Krep - Zmesová alebo čisto bavlnená látky. Je jemná, savá a príjemne sa nosí. Najčastejšie sa využíva na výrobu šiat a blúzok

Čipka - Táto látka pozostáva z uzlíkových, slučkových alebo krútených vlákien. Používa sa hlavne na zdobenie šiat, záclon, závesov, obrusov a pod. Čipka je v súčastnosti veľmi vyhľadávaným materiálom na zdobenie a dekoráciu.

Batist - Jemná, mäkká, pevne tkaná látka s plátnovou väzbou. Často sa z nej šije oblečenie pre deti, blúzky a vreckovky.

Madeira - Bavlnená, alebo zmesová látka s plátnovou väzbou. Madeira má vystrihnuté a vyšité dierky. Používa sa na ozdobovanie šiat, nočnej bielizne a obrusov 

Damašk - Látka s obojstranným vzorom, tvoreným atlasovou väzbou na jednoduchom podklade. Šijú sa z neho hlavne saká, vesty, závesy, posteľná bielizeň a látky na čalúnenie.

Denim -  Pevná a husto tkaná látka s keprovou väzbou. Používa sa hlavne na výrobu džínsov, búnd, košieľ a pracovného oblečenia. 

Flanel - Mäkká a hrejivá česaná bavlnená látka s plátnovou väzbou. Veľmi ľahko sa udržiava a bežne sa používa na výrobu postelnej bielizne. V súčastnosti sú opäť v oblube flanelové košele

Keper - montérkovina - Pevná bavlnená látka s keprovou väzbou. Ideálna na výrobu uniforiem a pracovného oblečenia. V domácnosti sa využíva na výrobu záster, ťažších závesov do komôr a špajzí 

Froté - Sľučkovitá látka. Na povrchu má neprestrihané slučky nití. Kvalitné froté má slučky na oboch stranách. Šijú sa z neho hlavne uteráky, župany a postelné prádlo.

Kord - Odolná látka s pozdĺžne vystupujúcimi pásikmi vlasov, ktoré ležia hladko jedným smerom. Kordy sa líšia šírkou pásikov. Kord je vhodný na košele, športové a detské oblečenie.

Bavlnený zamat - Zamat je tkaná látka s hodvábnym vlasom na lícovej strane. Vlas smeruje hladko jedným smerom. Často sa z neho šijú spoločenské odevy a poťahy.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

*