Písmeno A

Askot (Kravatošála)

Askot (Kravatošála)

Askot (kravatošála), je úzka šatka so širokými ostrými koncami, tradične zhotovený z bledého šedého vzorkovaného hodvábu.

Tento široký, spoločenský módny doplnok sa obyčajne nosí uviazaný okolo krku a prichytený je zvyčajne kravatovou ihlou.

Ascot sa zvyčajne nosí zrána a na denné spoločenské udalosti ako napríklad svatba. Ascot sa obyčajne nosí k žaketu a prúžkovaným šedým nohaviciam.

Pre tento typ šiat je ascot zhotovený z hrubšieho tkaného hodvábu podobného z akého sú vyrobené moderné kravaty. Je tradične v šedých alebo čiernych farebných kombináciách.

Ascot (kravatošála) pochádza z najstaršieho typu šatky na krk rozšírený v devätnástom storočí, najviac preslávenej v časoch Beau Brummell („otca kravaty").

V čase okolo roku 1880, sa medzi vo vrchných meštiackych vrstvách v Európe, začali muži nosiť ďalšiu verziu ascotu určenú pre denné spoločenské udalosti.

Ascot sa začal nosiť s dennou uniformou v cisárskych kabátoch alebo so žaketom. Toto sa uchovalo až do dnes, kedy sa ascot oblieka na sobáše a významné príležitosti aj dnes.

Kráľovský Ascot sa začal nosiť na kráľovských dostihoch, čím dostal aj svoje meno. Kráľovský ascot sa začal nosiť v Edwardianských časoch.

Koncom 19 a začiatkom 20 storočia sa ascot nosil hlavne pri obchodných stretnutiach ako doplnok denného oblečenia. V Anglicku je ascot striktne rozlišovaný na denné a strikne formálne nosenie.

Ascot je vyrábaný z jemného česaného hodvábu, aby zabezpečoval komfortné nosenie a „neškriabal" pri krku svojho majiteľa. Zvyčajne je ascot potlačený rôznymi malebnými ornamentmi a ozdobami.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

*