Písmeno K

Korzet

Korzet alebo Šnurovačka je časť odevu sťahujúca a formujúca ženské telo. Nosili ho už ženy antických národov. Ako súčasť odevu sa objavuje v 14 storočí, v burgundskej móde zdôrazňoval pás a prsia. Rozširil sa najmä v 16. a 17. storočí v období španielskej módy a vyvinul sa v pancier, ktorý deformoval postavu ženy. V čase rokoka tvoril korzet spolu s krinolínou základ dámskeho odevu.Korzet tvaroval postavu do tzv tvaru presýpacích hodín.

Francúzska revolúcia korzet zavrhla. Priemyselne sa začali vyrábať šnurovačky v 19.storočí a slúžili najmä na formovanie dolnej šasti ženskej postavy. V súčastnosti sa používajú na výrobu korzetov a šnurovačiek mäkké a elastické materiály, ktoré pomáhajú "skryť" niektoré telesné nedostatky.

Korzety a šnurovačky v dnešnej dobe používajú ako ženy tak aj muži.

 

Kravata

Kravata

Kravata je ozdobný odevný doplnok, ktorý nosia muži, ba niekedy aj ženy uviazané okolo krku na košeliach, blúzkach a šatách.

Najčastejšie sú kravaty vyrobené z hodvábnej tkaniny. Vzhľadom na potrebu trhu na lacnejšie varianty tohto produktu sa začali kravaty vyrábať z polyesteru a micropolyesteru.

Vďaka uvoľneniu módnych trendov, došlo k ústupu od nosenia kravát. Kravatu v dnešnej dobe používajú hlavne muži pri formálnom oblečení, ako bankári, obchodníci, politici a pod.

Kravaty začínajú nosiť aj dámy a slečny, ktoré obľubujú pánsky štýl obliekania. Vanšej ponuke máme aj dámske kravaty

V našej ponuke nájdete ako hodvábne kravaty, tak aj kravaty z micropolyesteru.

 

 

Krinolína

Krinolína

Široká odstávajúca sukňa z tvrdšej látky, vystužená drevennou alebo drôtennou konštrukciou. V dnešnej dobe sa začína uplatňovať aj tvrdý plast.

V dejinách módy sa stretávame niekoľko krát s jej renesanciou. Mimoriadne módna bola krinolína v rokoch 1850-1870. Prvá krinolína bola oblečením dám za regentstva Filipa Orleánskeho, druhá sa objavila v roku 1718 v parížskej opere a nosila sa takmer semdesiat rokov.

Výtvarným zámerom tohto oblečenia bolo zvýrazniť protiklad širokej sukne a štíhleho zošnurovaného pásu.

V dnešnej dobe sú krinolíny opäť objavované. Dámy ich nosia na maškarné plesy, vianočné večierky a samozrejme na bály a plesy.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

*